Ksztsnk hmes tojst!
Az rs, vagyis a mintk felrajzolsa a tojs felletre a gyimesi csngknl a batikols technikjval trtnik. A hozzval felszerelst Gyimeskzplokon - hzilag - a kvetkezkppen lltjk el: 10-15 centimteres fadarabkkat ceruzavkonysgra faragnak. Egyik vgt nylnek, a msikat fejnek kpezik ki. Fmbl csvecskket ksztenek (jabban fogpaszta- s borotvakrmtubusbl, vagy a cipfzzsinr vgn lv plhdarabbl): a megfelel nagysgra (15-20 mm x 4-5 mm) kiegyenestett fmlapocskt rcsavarjk egy tre, amit aztn kihznak belle. Fontos, hogy a cs minl vkonyabb legyen (annl szebben lehet vele rni), majd a megfaragott plcika fejbe erstik, a nylre merlegesen. A fejet kifrjk vagy meghastjk. A csvecskbe egy vagy kt lszrszlat vezetnek, a csvn alul s fll crnval tktik a fejet. Ezzel el is kszlt a tojsrs szerszma, a kesice.
Szksges mg egy vagy tbb fm- vagy cserplbaska (ltalban cipkrmdoboz fedelet, vagy kicsi cserpcsuprot hasznlnak), amelybe olvasztott mhviaszt tesznek, s megsznestik egy kevs korommal. rskor a megolvadt viaszba mrtjk a kesict, bal kzbe fogjk a tojst, jobb kzzel, a kesicvel hzzk a vonalat a tojs felletn.
Hrom vonallal osztjk fel a tojs fellett: kett egymsra merlegesen a tojs hosszban fut vgig, egy pedig mindkettjkre merleges, s mint az egyenlt a fldgmbn, a tojs legszlesebb rszn szalad t. Ezzel nyolc, hromszghz hasonl fellet keletkezik, ezekbe kezdik rni a hmet vagy hmeket. Vannak olyan tojsok, amelyeket beoszts nlkl dsztenek, de csak egyetlen ilyen hm van, az utavtett (tjatvesztett, labirint). Szoktk mg vzszintesen kt flre, fgglegesesen kt flre osztani a tojs mezjt, st ngy beosztst is ksztenek, de van olyan hm is, amelyhez tizenhat rszre kell osztani a tojs fellett.
rs kzben a viasz befagy a kesicbe. Ilyenkor visszateszik a fttre; amg melegszik, egy msik kesicvel folytatjk az rst.
A megfagyott viasz szrks vonalat hagy a tojsokon, melyeket tnyrra gyjtenek, s festt ksztenek hozzjuk. Literes vagy flliteres ednyben - mostanban bolti eredet, rgebben nvnyi - festket fznek. Leginkbb piros szn festket hasznlnak. Beleteszik a tojsokat, megforgatjk a festklben, st benne hagyjk, idnknt megforgatjk. A viasszal megrt felleteket a piros festk nem fogja be, mg a tojs tbbi rsze egyszn alapot kpez. A festklbl kiszedett tojsokat megszrtjk, meleg, puha ronggyal ttrlik. A trls eltvoltja a viaszt, enyhn megdrzslve mg tompa fnyt is kap a tojs fellete. Hogy fnyesebb legyen, vgl szalonnval is t szoktk drzslni, majd a felesleges zsiradkot letrlik. S most lssunk nhny gyimesi csng tojsmintt.
Psztorharga

Elnevezse utal a psztorbot vgn lv horogra, amelyet rg a juhok s berbcsek megfogshoz hasznltak. A tojs felletn sszesen tizenhat psztorharga helyezkedik el, sszesen kt kereszt, illetve nyolc szv alak mintt kpezve. Ezrt a teljes hmet "szves"-nek is nevezik.
Kakastarj

Kzkedvelt hm. A kakast, mint a frfier szimblumt a r legjellemzbb tarj jelkpezi. A hm elhelyezse ngy rszre osztott felleten trtnik. A kakastarj szrt kpez ngy, enyhn spirlis vonal gy tallkozik a fggleges s vzszintes osztvonalakkal, hogy egy irnyba grblnek, s ezzel a forg napkorong jelkpt mutatjk.
Tyklb

A hm elnevezse a tyk nyomhoz hasonl formjra utal. Nyolcas beosztsban minden metszspontra ngy tyklb jut.
Herelapi

A lherelevlhez hasonl hm, kompozcija az tlkra van felptve.
Tttt rzsa

A legnpszerbb s legjobban elterjedt hm. Aki nem rt mg tojst, az rendszerint ezzel kezdi. A nyolc rszre osztott felletet gy dsztjk, hogy egy tl s egy keresztvonal kz a lapi hmet rajzoljuk. A lapi sz a csng nyelvjrsban falevelet jelent. Ez a hm egyenes vonalakbl pl fel, tulajdonkppen kt rombusz, melyeknek egyik oldala kzs. gy helyezzk el ket, hogy a nyolcas mezre osztott fellet metszspontjain tlkat hzunk, s ezekre rjuk a lapikat, kett-kett kerl egymssal szembe. Nyolc, hegyvel sszefordtott lapibl lesz a rzsa. Ez az alap, melyet meg is lehet ktszerezni.
(Kovcs Dnes gyimesi gyjtse alapjn) |